Rss Feed
 1. ”Star” Ferry

  piatok 6. februára 2009  V Hong Kongu musíte vidieť tri veci: miestny trh s potravinami, nočné mrakodrapové šialenstvo a Star Ferry.

  Legendárna loďka premáva už stojedenástym rokom a až do ’72 (keď vybudovali tunel) bola hlavným spôsobom prepravy medzi hongkonským ostrovom a Kowloonom. Operuje na viacerých trasách, ľudia ňou chodia do práce i z práce, len tak na kratučký výlet. ”Star” Ferry má neuveriteľne pohnutú históriu, objavila sa vo filmoch i seriáloch a je dokonca zapletená do krvavých hongkonských nepokojov v roku 1966, kedy zvýšenie prepravného o päť centov motivovalo miestneho študenta k hladovke.

  Na brehu si kúpite malý plastikový žetónik a chvíľku čakáte spolu s uhihňanými párikmi a znavenými ženami na bruchatú zelenú fešandu. Suma, za ktorú sa veziete, je smiešna; spodná paluba je takmer zadarmo a tá vrchná – „luxusná“ – asi o facku drahšia. Je odtiaľ však lepší výhľad na ružovú, blikajúcu scenériu vzďaľujúceho sa Hong Kongu.

  ”Star” Ferry s vami hladko kĺže tmavou vodou celých magických päť minút. Kochajte sa chladnou krásou závratných výškových budov na ostrove.

  Ak ste doobeda stihli ten trh, večer máte všetky turistické povinnosti za sebou.

  A prečo tie úvodzovky, nevedno. Možno je v tom nejaká tajomná irónia.


  ”Star” Ferry, Hong Kong, niekoľko trás (http://www.starferry.com.hk/services.html)


 2. 0 komentárov:

  Zverejnenie komentára